Vejetaryen Olmak İçin 10 Sebep

Günümüzde, geçmişe oranla birçok insan vejetaryen yaşama geçiş yapmıştır. Bazı insanların aklında “neden vejetaryen olmalıyım?” gibi sorular bulunsa da, vejetaryen olmak “büyük ölçüde” insanın diğer canlılara duyduğu saygıyı özetler. Et besleyici midir? Evet fakat et yemeden de sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Bu makalemizde sizlere vejetaryen olmak için 10 sebebi derledik.

Vejetaryen Olmak

1) Her saniye, her dakika ve her gün binlerce hayvan mezbahalarda katledilmekte ve acı çekmektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her saat 500.000 adet hayvan, et için öldürülmektedir.

2) Her yıl, sağlık örgütleri tarafından milyonlarca gıda zehirlenmesi durumu gözlemlenmektedir. Bunların çok büyük bir yüzdesi et yemekten dolayıdır.

3) Vejetaryen diyet uygulayarak etten alabileceğiniz her türlü protein, vitamin ve minerali yeterli olarak alabilirsiniz. Özetle et insana tadından başka hiçbir şey kazandırmaz.

4) Sofralarınızda tükettiğiniz etler sadece hayvanın “yenilebilir” kısımlarını içermiyor, kuyruk, ayak, omurilik kısımları ve rektumu da kapsayabilir.

5) Marketlerde satılan sosislerin çoğunun içinde öğütülmüş bağırsak bulunmakatdır. Bu bağırsakların öğütülme sırasında “boş” olduğuna dair soru işaretlerini nasıl giderebiliriz?

6)Dünya üzerinde et tüketen bir kişi tüm hayatı boyunca “ortalama” 36 koyun, 36 domuz, 750 tavuk ve hindi tüketmektedir.

7) Bir yaşında veya daha büyük olan hayvanlar  6 haftalık bir bebeğe göre daha fazla zihinsel güce sahiptir. Özetle koyunlar ve domuzlar, küçük yaştaki çocuklardan daha zekidir.

8) Eğer insanlık bitkileri, tüketeceği hayvanları “şişirmek” yerine kendisi tüketseydi, dünyadaki açlık sorunu bir gecede ortadan kalkabilirdi.  40 dönüm arazi sadece 20 insana yetecek kadar büyükbaş hayvan eti üretir ama 240 küsür kişi beslemeye yetecek kadar buğday türevleri üretebilir.

9) Yağlı et tüketimi kalp krizi ve kanser riskini  büyük ölçüde arttırmaktadır.

10) Evinizde evcil bir hayvan veya sokakta severek beslediğiniz bir köpek/kedi yavrusu varsa sadece bir kez düşünün, onu yemek ister miydiniz? Kuzuları afiyetle yemek ve yemekten sonra evcil hayvanınızın başını okşamak insanlığın iki yüzlülüğü değil midir?

Bu makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir