Maske Kullanan Protestocular Artık Tanımlanabilecek

Protestolarda yüzü maskeyle saklama dönemi tarih oluyor. Cambridge Üniversitesi’nde  yapılan araştırmalar olumlu sonuç verdi. Yapılan araştırmaların sonucunda maske kullanan protestocular artık tanımlanabilecek. Araştırmaların sonucunda, yapılan yeni sistemin şapkalı ve hatta eşarplı protestocuları tanıyabileceği gözlemlendi. Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan Akademisyenler, maskeli yüzleri  belli güvenilirlik standartlarına göre açığa çıkartmak için bir veri kümesi kullandı. Sosyolog Zeynep Tüfekci, bu araştırmayla alakalı sosyal medya platformu Twitter üzerinden bazı açıklamalar yaptı.

V for Vendetta’nın Guy Fawkes Maskesi

Araştırmada görev alan araştırmacılar yüzün en belirgin olarak göz etrafları, ağzın köşeleri ve burun ucunu saptamak için bir öğrenme yöntemi sundu. Bu sistemde, fularla veya şapkayla gizlenmiş bir surat bulunan beş ayrı fotoğrafta suratların %56’sını tespit edilebildi. Eşarp, şapka ve gözlük aksesuarlarıyla birlikte tespit edilme yüzdesi %43 oranına kadar geriledi. İnsan yüzünün bir kısmı bile örtülse yüz yapısının yok olmadığını belirtilen Cambridge Üniversitesi akademisyenleri, V for Vendetta filminde bilinen Guy Fawkes maskesinin yüzü ve hatlarını kaplayacak şekilde kullanılmasından dolayı yüz tespiti için en önemli noktaların belirlenmesinin zor olduğunu belirtti. Sonuç olarak maske kullanan protestocular artık tanımlanabilecek.

Görevli araştırmacılar, Guy Fawkes maskesi gibi yüzün anahtar noktalarını saklayan maskeler için de yeni bir sistem üzerinde durduklarını ve yeni açıklamalar yapacaklarını söyledi.

Bu makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir