Instagram Butik Açmak ve Para Kazanmak

Instagram butik açmak ve bu butik üzerinden satış yapmak son üç senede akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir internetten para kazanma sektörüdür. Instagram’ın kendine ait 500 milyon küsür kullanıcısı vardır. Instagram’ın popüleritesi bu kadar yüksekken, bir sürü butik açılmasına şaşılmamalı.  Oturduğunuz yerden kendi dükkanınızı yönetmek güzel olmaz mıydı? Bu yazımızda sizlere internetten para kazanmakla alakalı bilgiler vereceğiz. Eğer Instagram’da butik açmak gibi bir düşünceniz ve hevesiniz fakat nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikriniz yoksa yazının sonunda kendi internet butiğinizi oluşturabileceğiniz bilgiler bulacaksınız. İşte Instagram butik açmak hakkında tm detaylar.

Satış Stratejisi

Kendinize bir satış stratejisi oluşturmanız, kararsız kalmalarınızı engelleyecektir. İlk olarak nasıl bir butik açmak istediğinize karar vermelisiniz. Ürünleri kendiniz mi yapacaksınız yoksa satış kanalları bulup, ürünü getirtip öyle mi satacaksınız?  Satış kanalları kullanmak ürün çeşitliliğini ve devamlılığını sağlar. Fakat kendinize ait bir sanat varsa, mesela tahtaya işleme yapabiliyorsanız ve yaratıcı fikirleriniz varsa bu daha iyi para getiren bir yol olacaktır.

Rakiplerinizi Belirleyin

Unutmayın, size rakip olan yüzlerce butik var ve hepsi Instagram denen pastadan payını almak istiyor. Rakiplerinizi sürekli olarak gözlemleyin, ne sıklıkla ürün getiriyorlar ve müşterileri hangi konuda şikayetçi gibi. Mesela rakibiniz olan A butiğinin yorumlarına baktığınızda  “Kargom hala gelmedi? Ne zaman kargoya verilecek?” gibi sorular soruyorsanız bu rakibiniz olan A butiğinin eksik yönüdür. Bu yönden faydalanarak ve ders alarak kargo sürelerinizi söz verdiğiniz gibi yerine getirin.

Fiyatlarda Acımasız Olmayın

Fiyat konusunda acımasız olmayın müşterilere karşı. Yani on liraya getirdiğiniz ürünü elli liraya satmayın. Satmaya çalıştığınız ürünü değerinin çok üstünde bir fiyat etiketiyle yayınlarsanız adınız insanlar tarafından “kazıkçı” olarak hatırlanacaktır. Diğer butikleri inceleyin, eğer aynı ürünü getirdiyseniz ondan daha ucuza satmaya çalışın. Yoksa yukarıda bahsettiğimiz gibi, pahalı satmaya çalışırsanız sizi gözleyen başka bir  rakip sizin eksik yönünüzü bulacaktır ve ondan kendisine ders çıkartacaktır. Dürüst olun ve insanları aptal yerine koymayın.

Trendleri Takip Edin

Profiliniz her zaman herkese açık olmalı ve trend olarak ne varsa onun satışını yapın. Örnek olarak; sevgili tişörtleri. Yabancı moda kanallarını takip edin ve ülkemize uyabilecek ve uyanmaya hazır bir trend ürünü satışa sunun. Özgün olmak her zaman iyidir. Ürünlerinizde güncel hashtag’leri kullanmayı unutmayın. Bunlara örnek olarak; “#instasize”, “#instalike”, “#instabutik” gösterilebilir.


internetten para kazanmak

Sunum

Ürün satışının en önemli iki tekniğinden birisi reklam diğeri de sunumdur. Kıyafet butiği için bütçenize uygun bir manken kullanabilirsiniz. Sattığınız ürünleri farklı pozisyonlarda ve şekillerde sergilemek, müşterinizin karar vermesini kolaylaştıracaktır. Tek bir manken yerine, on üründe bir veya yirmi üründe bir manken değişikliğine gidebilirsiniz. Kaliteli kamera kullanmaya özen gösterin.

Kargolama

Kargo konusunda kesin ve net olun, sözünüzü yerine getirin. Aynı zamanda araştırmalara göre bir şeyin bedava olması ona ulaşma isteğini her zaman arttırır. Yani kargo fiyatını arada sırada bedavaya indirmek veya yarısını ürün fiyatına ekleyerek kargo fiyatlarını indirmek iyi bir tercih olacaktır. Kendinize bir standart belirleyin, mesela tüm kargoları saat 15:00’da vermek gibi, 15:00 sonrası siparişleri ertesi güne devredebilirsiniz. Bunu müşterilerinize ürünü satmadan önce belirtmeyi unutmayın.

Güven Verin

İnsanlara size ulaşabileceğiniz bir telefon numarası ve isim soyisim vermeyi unutmayın. Müşterilerinizin sorularını Whatsapp’tan yanıtlayın, böylece butiğinize karşı güven artacak ve müşterilerinizin yakınları da size güvenip alışveriş yapabilecektir.

Ürün Kanalları

Aklınızda ürün getirmekle alakalı bir sorun olabilir. Ürünlerinizi yurtdışından sipariş etmek her zaman en iyisidir. Önemli olan şey güvenli bir ürün sağlayıcısı bulmak ve  sürekli alışveriş halinde olmaktır. İadesi olan sitelerden sipariş etmeye özen göstermelisiniz. AliExpress, e-Bay, Amazon ve Etsy gibi  websiteler Instagram’da butik açmak için en çok kullanılan sitelerdir. Instagram butik açmak aslında görüldüğü kadar zor bir şey değil, sadece vakit ve kalite gerekli.

 

Bu makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir