Girit’te Bulunan 5.7 Milyon Yıllık Ayak İzleri Görenleri Şaşırtıyor

İsveç Uppsala Üniversitesi tarafından, 2002 tarihinde Girit-Hania kenti civarlarında yer alan Kastelio bölgesinde araştırmacılardan Gerard Gierlinski ve Grzegorz Niedzwiedzki aracılığıyla tespit edilen fosil ayak izinin yapılan araştırmalar sonucunda 5.7 milyon yıllık olduğu ortaya çıktı. Girit’te bulunan 5.7 milyon yıllık ayak izleri görenleri şaşırtıyor.

2002 Yılında Bulunmuştu

2002 tarihinde bulunan bu fosil ayak izleri üzerine Uppsala Üniversitesi görevlisi bilim insanları uzun süredir araştırma yapmaktaydı. Bilim insanlarının Elsevier dergisine yaptığı açıklamaya göre, ayak izinin tarihi 5.7 milyon yıla dayanıyor. Enteresan bir şekilde bu ayak izi günümüz insanlarıyla hemen hemen birebir aynı özellikleri taşıyor.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamanın devamında ise, ayak izlerinin diğer hayvanlara ait olmadığını, insan türünün bilinen en yakın akrabası olan maymun ayaklarından daha farklı olduğunu ve insan eline benzediği söylendi. Bulunan iz üzerinde gözlemlenen ayak tabanının darlığı, beş parmak bulunması ve bunlardan en başta gelenin diğerlerine oranla daha büyük olması buna bir kanıt olarak gösteriliyor.

Bu makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir