Cassini Uydusu Satürn’e Teması Gerçekleştirdi

Satürn’deki görevinde ilerleyen Cassini uydusu, dış tabakaları geçeceği 5 dalıştan ilkini Pazartesi sabahı gerçekleştirdi.

Bu görev sayesinde, insanoğlu Satürn’ün karmaşık kimyasal yapısıyla yepyeni bilgiler öğrenecek ve atmosfer gaz seviyesi ölçülecek. 5. dalış kontrolünün sonunda Cassini uydusu Satürn’ün atmosferine girerek parçalanarak yanacak ve yapacağı görev Satürn’de sona erecek.

Cassini, uzun bir süredir Satürn halkaları arasında dalış denemeleri yapmaktaydı. Son 5 dalıştan ilki Pazartesi sabahı yapıldı fakat sadece Satürn’ün 1600 kilometre üzerindeki gaz bulutlarından geçiş yaptı, bu bile insanlık için büyük bir adım. Cassini’nin görevini tamamlamasından sonra Satürn’deki bir günün kaç saat sürdüğü hesaplanabilir. Bilim adamları tarafından yapılan tahminlere göre Satürn’de bir gün 10 buçuk saat kadar sürüyor ama bu konu Cassini’yle birlikte kesinliğe ulaşacak.

Cassini Uydusu Neden Parçalanacak?

Cassini’nin görevi bir aksilik olmaması durumunda 15 Eylül civarlarında sona erecek ve parçalanarak yanacak. Cassini’nin parçalanma sebebi ileride üzerinde yaşam olması öngörülen Endülüs ve Titan gibi uyduları yoketme ihtimali. Bilim adamları Cassini’yi ortadan kaldırarak, ileride insanlığa veya değerli miraslara zarar vermesinin önüne geçecek.

Bu makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir